a shkakton menopauza marramendje?

a shkakton menopauza marramendje?

marramendja është e zakonshme rreth menopauzës, dhe zakonisht nuk tregon një problem mjekësor. Faktorët shkaktarë përfshijnë ndryshime hormonale dhe lodhje, por marramendja gjithashtu mund të rezultojë nga një infeksion i veshit dhe shkaqe të tjera.

Menopauza është koha kur menstruacioni ndalet, dhe nuk është më e mundur të mbetesh shtatzënë. Shtë një tranzicion natyror që prek njerëzit me vezore, zakonisht gjatë viteve të mesit.

Nuk është një sëmundje ose gjendje shëndetësore, dhe nuk ka simptoma, si e tillë. Sidoqoftë, disa ndryshime dhe karakteristika fizike dhe mendore janë të zakonshme rreth kësaj kohe, përfshirë marramendjen.

Një studim japonez që përfshin 471 femra të moshës 40-65 vjeç zbuluan se 35.7% e këtyre pjesëmarrësve pësuan marramendje të paktën një herë në javë.

Studiuesit konsideruan se faktorët e mëposhtëm mund të luajnë një rol: moshën, statusin e menopauzës, përbërjen e trupit, faktorët kardiovaskular, modelet e gjumit, simptomat e depresionit dhe ankthit, dhe karakteristikat e stilit të jetës.

Në këtë artikull, ne shikojmë disa shkaqe të marramendjes gjatë menopauzës dhe opsionet e trajtimit në dispozicion.

Më poshtë janë disa arsye pse marramendja është më e zakonshme rreth kohës së menopauzës.

Ndryshimet hormonale

Nivelet e hormoneve luhaten gjatë gjithë jetës së një femre, por ato fillojnë të ndryshojnë ndjeshëm gjatë perimenopauzës. Kjo fazë kalimtare zakonisht fillon kur një person është në të 40 -tat e tyre.

Perimenopauza mund të zgjasë midis 2 dhe 8 vjet, por ka një kohëzgjatje mesatare prej 4 vjetësh, sipas Zyrës për Shëndetin e Grave. Periudhat bëhen të parregullta dhe përfundimisht ndalen. Kur ka kaluar një vit që nga periudha e fundit, fillon menopauza. Mosha mesatare në të cilën ndodh menopauza në Shtetet e Bashkuara është 52 vjet.

Sidoqoftë, disa njerëz mund të përjetojnë menopauzë herët. Ky tranzicion mund të ndodhë në një moshë më të re nëse një person ka një gjendje shëndetësore ose i është nënshtruar një operacioni ose trajtim tjetër që prek hormonet ose vezoret e tyre.

Gjatë perimenopauzës, vezoret fillojnë të prodhojnë më pak estrogjen dhe progesteron. Këto hormone janë përgjegjëse për ruajtjen e sistemit riprodhues, por ato gjithashtu mund të luajnë një rol në funksionimin e organeve të tjera, përfshirë trurin, veshin dhe zemrën.

Këto ndryshime mund të çojnë në marramendje duke ndikuar në vijim:

veshi i brendshëm

Problemet me veshin mund të shkaktojnë marramendje. Disa ekspertë besojnë se ndryshimet hormonale mund të ndikojnë në rrezikun e këtij lloji të çrregullimit.

Truri ndjen ekuilibrin përmes otokonisë, një organ i veshit të brendshëm që përfshin kristale të vogla të quajtura otolite.

Në një studim të vitit 2014, studiuesit shikuan të dhënat e 935 femrave që po përjetonin vertigo pozitive paroksizmale beninje (BPPV). Në BPPV, një person përjeton marramendje kur lëvizin ose ndryshojnë pozicionin.

Rezultatet sugjeruan që mund të ketë një lidhje midis humbjes së estrogjenit dhe një dobësimi të otokonisë. Me fjalë të tjera, luhatjet hormonale mund të kontribuojnë në marramendje në lidhje me veshin.

Mësoni më shumë rreth veshit dhe si funksionon.

metabolizmi

metabolizmi është procesi me të cilin trupi prishet ushqimi në glukozë dhe e jep atë në qelizat, ku siguron energji. Estrogjeni ndihmon në ruajtjen e këtij procesi.

Ndërsa nivelet e estrogjenit luhaten, kjo mund të ndikojë në nivelin e glukozës në gjak. Ndërsa nivelet e glukozës rriten dhe bien, qelizat e trupit mund të mos marrin një furnizim të qëndrueshëm të energjisë, e cila mund të çojë në lodhje dhe marramendje.

Një studim i vitit 2017 e mbështet këtë, duke zbuluar se menopauza mund të ndikojë ndjeshëm në nivelet e glukozës dhe insulinës në gjak.

Zemra

Ndryshimet hormonale gjatë menopauzës mund të ndikojnë në sistemin kardiovaskular, dhe kjo mund të rezultojë në palpitacione, ose një rrahje të parregullt të zemrës.

Kur një person ka një rrahje të parregullt të zemrës, zemra nuk pompon gjak në mënyrë efektive rreth trupit, dhe gjaku nuk mund të japë sasinë e zakonshme të oksigjenit. Ulja e oksigjenit që arrin qelizat mund ta bëjë një person të ndjehet i lehtë ose i marramendur.

plakja

Menopauza është e ndryshme nga plakja, dhe jo të gjithë e përjetojnë atë në të njëjtën kohë. Sidoqoftë, njerëzit shpesh përjetojnë menopauzë gjatë viteve të mesit, kur ndryshimet në lidhje me moshën janë gjithashtu duke u zhvilluar.

Për shembull, veshi i brendshëm dhe sistemet e tjera trupore mund të mos funksionojnë ashtu si edhe ato. Faktorë të ndryshëm të lidhur me moshën mund të kontribuojnë në marramendjen që ndodh rreth menopauzës.

Për më tepër, disa shkencëtarë kanë sugjeruar që menopauza mund të shkaktojë ndryshime epigjenetike që mund të shpejtojnë procesin e plakjes, për shembull, në gjak.

Insomnia

Fluturimet e nxehta, ankthi dhe depresioni janë të gjitha tiparet e zakonshme të menopauzës, dhe ato mund ta bëjnë të vështirë për të fjetur mirë, sipas fondacionit të gjumit. Njerëzit që nuk marrin mjaftueshëm gjumë me cilësi të mirë mund të pësojnë marramendje për shkak të lodhjes.

Në disa raste, kushtet që çojnë në marramendje mund të ndikojnë gjithashtu në cilësinë e gjumit të një personi, sipas hulumtimit. Kushdo që përjeton probleme të vazhdueshme të gjumit dhe marramendje duhet të shohë një mjek, pasi këto simptoma mund të jenë për shkak të një gjendje themelore.

Merrni disa këshilla për të fjetur më mirë.

ndezje të nxehta

Ndezjet e nxehta prekin rreth 75% të njerëzve gjatë perimenopauzës.

Një ndezje e nxehtë është një ndjenjë e nxehtësisë që përhapet përkohësisht në fytyrë, qafë dhe trup të sipërm. Marramendje mund të ndodhë në të njëjtën kohë, si dhe djersitje, palpitacione të zemrës, nauze, një dhimbje koke dhe dobësi.

Nëse ato ndodhin gjatë natës, ndezjet e nxehta mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit, dhe kjo mund të çojë në marramendje gjatë ditës.

Si ndihet një ndezje e nxehtë dhe çfarë mund të bëj në lidhje me të? Gjeni këtu.

Migrena

Shumë femra me migrenë thonë se ata vërejnë një lidhje midis episodeve të migrenës dhe ciklit të tyre menstrual. Për disa, simptomat e migrenës përmirësohen gjatë menopauzës. Sidoqoftë, 45% e https://harmoniqhealth.com/al/germixil/ femrave me migrenë thonë se episodet përkeqësohen rreth kësaj kohe.

Migrena është e zakonshme gjatë menopauzës, dhe besimi i migrenës shprehet se ekziston një lidhje e ngushtë midis migrenës dhe marramendjes.

Autorët e një studimi shënojnë se gjatë menopauzës, disa njerëz fillojnë të përjetojnë një lloj migrene që përfshin dhimbje koke dhe marramendje. Ata i referohen kësaj marramendjeje si vertigo epigone migrene.

Ankthi dhe stresi

Ankthi dhe depresioni janë të zakonshme gjatë menopauzës. Faktorët përfshijnë ndryshime hormonale, ngjarje të jetës së mesme dhe shqetësime për çështje të tilla si plakja, shëndeti dhe kujdesi për prindërit e moshuar.

Në disa raste, ankthi mund të çojë në panik, i cili mund të përfshijë palpitacione dhe marramendje.

Studiuesit në Japoni zbuluan se marramendja ishte e zakonshme në mesin e grave rreth kohës së menopauzës. Ata gjithashtu gjetën prova të një lidhjeje midis marramendjes dhe ankthit. Ndërsa ata nuk mund të konfirmonin se një faktor shkaktoi tjetrin, ata sugjeruan që trajtimi i ankthit mund të ndihmojë në uljen e marramendjes.

Merrni disa këshilla të tjera këtu për menaxhimin e ankthit.

Këshilla për stilin e jetës

Më poshtë mund të ndihmojë në uljen e simptomave të marramendjes.

Qëndrimi i hidratuar duke pirë shumë lëngje, veçanërisht ujë.

Ushqimi i vakteve dhe ushqimeve të shpeshta të vogla për të ndihmuar në ruajtjen e niveleve të sheqerit në gjak. Njerëzit duhet të zgjedhin ushqime me karbohidrate komplekse, siç janë kokrrat e plota dhe perimet. Trupi i prish këto më ngadalë, kështu që ato ndihmojnë në mbajtjen e një furnizimi të qëndrueshëm të energjisë.

Vendosja e një orari të rregullt të gjumit, me një kohë të qëndrueshme të gjumit dhe kohë zgjimi. Ushtrimi i rregullt dhe ngrënia e shëndetshme gjithashtu mund të përmirësojnë gjumin.

Menaxhimi i stresit përmes ushtrimit, meditimit dhe jogës. Këshillimi mund të ndihmojë njerëzit me stres dhe ankth të rëndë ose të vazhdueshëm. Një dietë e shëndetshme gjithashtu mund të jetë e dobishme.

Bërja e ushtrimeve të ekuilibrit për të forcuar muskujt që mbështesin ekuilibrin.

Mbajtja e një ditar për të ndihmuar në identifikimin e ushqimeve, aktiviteteve dhe ilaçeve që mund të shkaktojnë simptoma.

Kërkoni ndihmë mjekësore nëse ndodhin simptoma të reja ose simptoma ekzistuese vazhdojnë, përkeqësohen ose janë të rënda.

Për më shumë informacion se si të menaxhoni marramendjen, klikoni këtu.

Kur të shihni një mjek

Njerëzit duhet të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse marramendja përkeqëson, vazhdon ose ndikon në aktivitetet e përditshme. Kushtet e ndryshme shëndetësore mund të çojnë në marramendje. Një mjek mund të ndihmojë në identifikimin nëse personi ka një gjendje që ka nevojë për trajtim shtesë.

Individi mund të jetë në gjendje të ndihmojë mjekun duke thënë nëse ata ndjejnë:

 • Drita
 • sikur toka të jetë jashtë ekuilibrit ose të zhvendoset
 • sikur rrethinat po rrotullohen
 • Për marramendje që rezulton direkt nga menopauza, ndryshimet në stilin e jetës mund të ndihmojnë. Sidoqoftë, për disa njerëz, terapia e hormoneve mund të jetë e përshtatshme.

  Terapia e hormoneve mund të ndihmojë në lehtësimin e veçorive të ndryshme të menopauzës, përfshirë marramendjen. Terapia e hormoneve siguron estrogjen plotësues ose progesteron përmes ilaçeve me gojë, arna ose injeksione.

  Sidoqoftë, ky trajtim mund të çojë në efekte të dëmshme te disa njerëz. Një individ duhet të diskutojë me mjekun e tyre nëse terapia hormonale është e përshtatshme për ta.

  Outlook

  marramendja është e zakonshme gjatë menopauzës, dhe disa njerëz do të zbulojnë se përmirësohet ndërsa lëvizin gjatë periudhës së tranzicionit. Sidoqoftë, njerëzit gjithashtu mund të kenë më shumë të ngjarë të pësojnë marramendje ndërsa plaken ose nëse zhvillojnë një gjendje shëndetësore. Një person duhet të shohë një mjek nëse marramendja ndikon në cilësinë e jetës së tyre ose aktivitetet e përditshme. Shtë gjithashtu më mirë të flasim me një mjek nëse nauze, të vjella ose simptoma të tjera shoqërojnë marramendje ose nëse marramendje vazhdon pas menopauzës.

 • Neurologjia/Neuroshkenca
 • Shëndeti/Gjinekologjia e Grave